نسخه آزمایشی
سخـن روز
آیت الله عاملی: قلب مؤمن بین دو انگشت خدا قرار دارد و خداوند است که در قلب او تصرف میکند.

 انتخابات حق مسلم مردم است

امام جمعه اردبیل گفت: انتخابات حق مسلم مردم است و یک فرصت طلایی است.

آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل اظهار داشت: انتخابات، بزرگترین تکریم و نعمت برای یک ملت است، ملت از آن طریق، بر حساس‌ترین مناصب حکومتی، تولیت دارد و به راحتی دولت‌ها و افراد را جابجا کرده و اداره خود را در مدیریت کشور، تنفیذ می‌کند؛ شکر این نعمت، استفاده از این نعمت و شرکت در انتخابات است.

عاملی بیان کرد: این را مقایسه کنید با بعضی از کشور‌ها که نه تنها انتخابات بلکه حتی قانون اساسی هم ندارند؛ به طوری که در عربستان، وهابی‌ها، قانون اساسی را شرک می‌دانند و خاندان حاکم را خاندان برگزیده خداوند می‌دانند و می‌گویند در برابر انتخاب خداوند، ملت حق انتخاب ندارد و این آیه را می‌خوانند:«وَمَا کَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَن یَکُونَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ» (احزاب ۳۶) یعنی و هیچ مرد و زن مؤمنى را نرسد که، چون خدا و فرستاده‌اش به کارى فرمان دهند، براى آنان در کارشان اختیارى باشد. بعضی از کشور‌ها هم انتخابات دارند، اما همیشه یک نفر انتخاب می‌شود. آن‌ها قانون اساسی را تغییر داده و خود را رئیس مادام العمر کرده‌اند. این اهانت به یک ملت است.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: در حالی که در کشور ما به اندازه عمر انقلاب، انتخابات برگزار شده و سرنوشت کشور، توسط خود ملت، تعیین می‌شود.

عاملی تصریح کرد: کفران نعمت بزرگی است اگر کسی از این نعمت استفاده نکند. انتخاب اصلح، حق مردم است و لذا اضاعه این حق، اضاعه حق الناس بلکه اضاعه حق الله است، چون رسول خدا(ص) فرمود:«ایما رجل استعمل رجلاً علی عشرة انفس علم انّ فی العشرة افضل ممن استعمل فقد غشّ اللّه و رسوله و غش جماعة المسلمین» (کنز العمال، ج ۶، ص‏۱۹، ح‏۱۴۶۵۳) یعنی هر کس مردى را بر ده تن ریاست دهد و بداند که میان آن‌ها کسى هست که از او برتر است پس به خدا و رسول خدا و جماعت مسلمین خیانت کرده است؛ و باز فرموده: «إذا وسد الأمر إلى غیر أهله فانتظر الساعة» یعنی در هر جامعه‌ای که کار دست نا اهل افتاد، قیامت آن جامعه برپا می‌شود؛ و امام صادق (ع) فرمود: «مَا أُبَالِی إِلَى مَنِ اِئْتَمَنْتُ خَائِناً أَوْ مُضَیِّعاً.» (تحف العقول، ج ۲، ص ۳۶۷) یعنی برای من فرق نمی‌کند که به خائن اعتماد کنم یا به ناشی!

وی اظهار کرد: باز امام صادق(ع) در تعبیری جالب فرمودند: «عَلَیْکُمْ بِتَقْوَى اَللَّهِ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ وَ اُنْظُرُوا لِأَنْفُسِکُمْ فَوَ اَللَّهِ إِنَّ اَلرَّجُلَ لَیَکُونُ لَهُ اَلْغَنَمُ فِیهَا اَلرَّاعِی فَإِذَا وَجَدَ رَجُلاً هُوَ أَعْلَمُ بِغَنَمِهِ مِنَ اَلَّذِی هُوَ فِیهَا یُخْرِجُهُ وَ یَجِیءُ بِذَلِکَ اَلرَّجُلِ اَلَّذِی هُوَ أَعْلَمُ بِغَنَمِهِ مِنَ اَلَّذِی کَانَ فِیهَا» (الکافی، جلد۸، صفحه۲۶۴) یعنی بر شما باد تقواى خدایى که یکى است و شریکی ندارد، و خویش را بپایید که بخدا سوگند مردى از شما که رمۀ گوسفندى دارد و براى آن‌ها چوپانى داناتر به وضع گوسفندان از او بیاید، آن چوپان نخستین را بیرون کند و این مرد داناتر به گلۀ او را به جاى او بگمارد.

عاملی افزود: در عرض یک روز، خود ملت، سرنوشت کشور، مقدرات و مدیریت چهارساله آن را تعیین می‌کند. اگر گرانی درست شود، ریشه در انتخاب دارد و اگر ارزانی و توسعه درست شود، ریشه در انتخابات دارد. اگر کشور اقتدار و اعتلاء پیدا کند، ریشه در انتخاب دارد.

وی تصریح کرد: قرار است ۲۸ خرداد، سرنوشت اقتصاد کشور، اخلاق کشور، فرهنگ کشور، دین کشور و عزت و اقتدار کشور را در دنیای پرآشوب به مدت چهار سال به دست یک نفر بسپاریم. مروان بن حکم بن ابی العاص بن امیه، دو سال بعد از هجرت به دنیا آمد. نویسنده و دفتردار عثمان بود و در زمان معاویه، حاکم مدینه گردید و پس از مرگ معاویه بن یزید به خلافت رسید و دوران خلافت او ۹ ماه بیشتر نبود و در سال ۶۳ هجری فوت کرد.

عاملی بیان کرد: وی زمانی که در مدینه بود، شخصی را دید که کنار قبر پیامبر (ص) نشسته و صورت خود را روی قبر قرار داده است. گردن او را گرفت و گفت آیا می‌دانی چکار می‌کنی؟ وقتی دقت کرد دید صحابی بزرگ رسول خدا، ابوایوب انصاری است. ابوایوب پاسخ داد «نعم جِئْتُ رَسُولَ اللَّهِ ولم آتِ الْحَجَرَ سمعت رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم یقول لاَ تَبْکُوا علی الدِّینِ اذا وَلِیَهُ اَهْلُهُ وَلَکِنِ ابْکُوا علیه اذا وَلِیَهُ غَیْرُ اَهْلِهِ» یعنی بلی من آمده‌ام پیش رسول خدا (ص) و پیش سنگ نیامده‌ام. از رسول خدا(ص) شنیدم که می‌فرمود: برای دین گریه نکنید زمانی که افراد شایسته حاکم باشند؛ ولی زمانی گریه کنید که نا‌اهلان حکومت می‌کنند. (المستدرک علی الصحیحین ۴/۵۱۵ – مسند احمد ۵/۴۲۲ – تاریخ دمشق ۵۷/۲۴۹ – مجمع الزوائد ۵/۲۴۵) این حدیث، نظریه وهابیت را نیز محکوم می‌کند.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود گفت: از همه این مطالب معلوم شد که انتخابات، یک فرصت طلایی است؛ هرکس شرکت نکند، از حق مسلم خود و از حق بسیار بزرگ خود، چشم پوشی می‌کند و این فرصت طلایی را به طور مجانی به دیگران می‌دهد.

عاملی افزود: اگر کسی در انتخابات شرکت نکند، معنای آن این است که از دیگران می‌خواهد که برای او سرنوشت تعیین کنند.
اگر کسی در لزوم شرکت در انتخابات تردید دارد، به سخنان دشمنان و به سمت تیر‌های آن‌ها نگاه کند. دشمن بیش از ۴۰ سال است که درصدد انتقام می‌باشد.

وی تصریح کرد: یک وزیر آمریکایی می‌گوید "آرزو دارم شب بخوابم، صبح بیدار شوم ببینم روی نقشه جهان، کشوری به نام ایران وجود ندارد.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: در سال ۱۳۸۲ رامسفلد وزیر دفاع وقت آمریکا در یک سخنرانی گفت "‌ای کاش در ایران معجزه‌ای رخ دهد و رژیم ایران به طور ناگهانی و در عرض چند دقیقه سقوط کند. همچنان که در عرض چند دقیقه کشور را از دست شاه گرفت" این آرزو را یک وزیر اسرائیلی درباره غزه کرده و گفته بود "‌ای کاش شب بخوابیم صبح بلند شویم ببینیم غزه وجود ندارد و طوفان غزه را برده است ". انقلاب اسلامی این‌ها را به‌ای کاش و آرزو مثل اطفال انداخته است.

عاملی افزود: پمپئو گفت " ملت ایران را آن قدر گرسنه نگاه می‌داریم تا در برابر ما، رکوع کنند" جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ گفت " تهران را در زیر فشار سنگینی قرار داده ایم، ما آن قدر فشار بر ایران را ادامه می‌دهیم تا صدای خرد شدن استخوان هایش شنیده شود".

وی تصریح کرد: روز انتخابات می‌توان کاری کرد که به جای شکسته شدن استخوان‌های ملت ایران، هیبت، هیمنه، آرزو‌ها و شاخ شیطان بزرگ، شکسته شود. اگر فردای انتخابات آن‌ها ببینند حضور کم رنگ است، برای ما برنامه ریزی‌های خطرناکی می‌کنند. عیب بزرگی است که یک ایرانی در این موضوع به آن‌ها کمک کند.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرمودند: «جنگ تحمیلی به خاطر این اتفاق افتاد که دشمن در ما احساس ضعف کرد. اگر می‌خواهید دشمن را از تهاجم منصرف کنید، اظهار ضعف نکنید و قوت خود را آشکار کنید. اشتباه بعضی از ما در چالش اقتصادی بزرگی که کشور دچار آن است این بود که در زمینه اقتصادی احساس ضعف شد.»

عاملی بیان کرد: در دنیای معاصر، هر کشور اقتدار نداشته باشد، به آن کشور حمله می‌کنند. منطق دنیای معاصر، منطق «الحق لمن غلب» است و هیچ اقتداری بالاتر از حضور مردم در صحنه نیست. در هر دوره که ملت صحنه را ترک کرده، دشمن حمله کرده است.
نخست وزیر یک کشور بزرگ صنعتی می‌گوید " همه به انتخابات ایران چشم دوخته اند" این خیلی معنی دارد؛ یعنی برنامه ریزی ما برای ایران از فردای انتخابات شروع می‌شود.

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها افزود: هدف دشمن از تحریم و از جنگ روانی، سه مطلب است: خسته کردن مردم تا صحنه را خالی کنند، سست کردن اراده مسؤولین و ایجاد شکاف بین مردم و نظام تا نظام پشتوانه اصلی خود را از دست بدهد.

امام جمعه اردبیل افزود: تمام فشارها، این سه مقصد را دنبال می‌کند و آن‌ها به طور مدام در حال رصد این سه امر هستند. به محض اینکه به این‌ها دست پیدا کنند، قطعا به ما مهلت نمی‌دهند. به تعهد خود در برابر برجام هم که عمل نکردند، دقیقا در این راستا بود.
این سیاست دائمی آن‌ها در برابر حکومت‌های برخاسته از رأی مردم است که با آن‌ها همسو نیستند.

وی تصریح کرد: ران پل، قانون گذار آمریکایی می‌گوید " نظریه ما آمریکایی‌ها این است که باید با ایجاد درد سر یا از طریق تحریم، آن قدر مردم کشور‌ها را آزار دهیم تا آن‌ها به این نتیجه برسند که باید حکومتشان را سرنگون کنند. " کسی که در انتخابات شرکت نمی‌کند به راحتی و به صورت مجانی این پروژه خطرناک آن‌ها را تقویت می‌کند.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کشور ما دو نوع دشمن خطرناک دارد، یکی دشمن خارجی است. قدرت‌های بزرگ به صف شده اند و در حال جنگ با ما هستند؛ از جنگ نظامی عاجزند به جنگ تحریمی و روانی روی آورده‌اند.

وی اظهار کرد: ۸ هزار کانال ماهواره‌ای در ایران قابل دریافت است. قبلا ۳ هزار کانال بود. از میان این کانال ها، بیش از ۱۷۰ کانال به زبان فارسی صحبت می‌کنند. این‌ها تماما بذر نفرت را با دروغ، شایعه، آمار سازی، افتراء، جعل حقائق، سیاه نمایی و مثل باران بر سر ملت ما می‌ریزند و هنر بزرگ ملت ما این است که در برابر این جنگ روانی نابرابر، شکست نخورده و آن‌ها را ناکام گذاشته است. صبح تا شب حرف این کانال‌ها این است که در انتخابات، شرکت نکنید.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: حضرت امام فرمودند: اگر آن‌ها مار را تایید کنند باید در کار خود تردید کنیم. سرمایه گذاری سنگینی شده تا مردم را مأیوس کنند و رأی مردم را در سرنوشت خود مؤثر ندانند. دشمن دوم، داخلی است؛ و آن، ناکارآمدی و سوء مدیریت است.

وی افزود: ما باید با هر دو دشمن بجنگیم و میدان را ترک نکنیم. ترک میدان جنگ که در اصطلاح شرعی و فقهی به آن «الفرار من الزحف» می‌گویند، گناه کبیره است. راه جنگ با دشمن داخلی یعنی ناکارآمدی، انتخاب رئیس جمهور اصلح، کاردان و کاربلد است. قهر از صندوق، رها کردن دشمن برای قتل، غارت، فساد و تباهی است. در این عرصه، اولین اشتباه، آخرین اشتباه است و ممکن است در اثر ترک صحنه، فاجعه یا فاجعه‌هایی رخ دهد که دیگر هیچ وقت قابل جبران نباشد.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: کسانی که قصد دارند در انتخابات شرکت نکنند برای آن‌ها یک آیه می‌خوانم. حجت با این آیه تمام است. خداوند در ماجرای جنگ تبوک که بسیار دشواری داشت می‌فرماید: «هیچ گامی در جایی که کافران را به خشم آورد بر نمی‌دارید مگر اینکه پاداش عمل صالح به شما نوشته می‌شود». این آیه دلیل است بر ثواب هر آنچه که موجب خشم و هراس کفار می‌گردد.

وی افزود: آیه می‌فرماید: «.. ذَلکَ بِأَنَّهُمْ لَا یُصِیبُهُمْ ظَمَأٌ وَلَا نَصَبٌ وَلَا مَخْمَصَةٌ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَلَا یَطَئُونَ مَوْطِئًا یَغِیظُ الْکُفَّارَ وَلَا یَنَالُونَ مِنْ عَدُوٍّ نَّیْلًا إِلَّا کُتِبَ لَهُم بِهِ عَمَلٌ صَالِحٌ إِنَّ اللَّهَ لَا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ» (توبه ۱۲۰) یعنی هیچ تشنگى و رنج و گرسنگیى در راه خدا به آنان نمى‌رسد؛ و در هیچ مکانى که کافران را به خشم مى‌آورد قدم نمى‌گذارند و از دشمنى غنیمتى به دست نمى‌آورند مگر اینکه به سبب آن، عمل صالحى براى آنان [در کارنامه‌شان]نوشته مى‌شود، زیرا خدا پاداش نیکوکاران را ضایع نمى‌کند.

امام جمعه اردبیل گفت: در زمان ما رأی دادن از مصادیق بارز این آیه است. یک رأی بیشتر، اقتدار بیشتر برای کشور ماست همان امری که دشمنان ما تحمل ذرّه آن را ندارند و آن‌ها را به غیظ و هراس می‌آورد. معنی «إِنَّ اللَّهَ لَا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ» در آخر آیه این است که آن کسی که در خانه نشسته با کسی که پای صندوق رأی آمده برابر نیست.

 عاملی در خاتمه خطبه‌ها گفت: از نوبخت که دیروز در استان ما حضور داشتند تشکر می‌کنم. ۴۰۰ میلیارد تومان به راه آهن و ۵۰۰ میلیارد تومان به تکمیل پایاب سد خداآفرین و ۲۵۰ میلیارد تومان به چهار بانده کردن راه‌های مواصلاتی، اختصاص داد و بار‌ها در طول سال‌های گذشته، استان را مورد عنایت خاص قرار داده است.

وی اظهار کرد: به مدیریت دانشگاه محقق اردبیلی و اساتید این دانشگاه تبریک می‌گوییم که در این اواخر بار‌ها باعث ارتقاء رتبه دانشگاه در سطح ایران و جهان شدند و اخیرا هم برای اولین بار، این دانشگاه به جمع دانشگاه‌های برتر آسیایی صعود کرد و در بین همه دانشگاه‌های کشور اعم از دانشگاه‌های وزارت علوم و دانشگاه‌های وزارت بهداشت، به رتبه شایسته دست یافت.

امام جمعه اردبیل گفت: انتخابات حق مسلم مردم است و یک فرصت طلایی است.

آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل اظهار داشت: انتخابات، بزرگترین تکریم و نعمت برای یک ملت است، ملت از آن طریق، بر حساس‌ترین مناصب حکومتی، تولیت دارد و به راحتی دولت‌ها و افراد را جابجا کرده و اداره خود را در مدیریت کشور، تنفیذ می‌کند؛ شکر این نعمت، استفاده از این نعمت و شرکت در انتخابات است.

عاملی بیان کرد: این را مقایسه کنید با بعضی از کشور‌ها که نه تنها انتخابات بلکه حتی قانون اساسی هم ندارند؛ به طوری که در عربستان، وهابی‌ها، قانون اساسی را شرک می‌دانند و خاندان حاکم را خاندان برگزیده خداوند می‌دانند و می‌گویند در برابر انتخاب خداوند، ملت حق انتخاب ندارد و این آیه را می‌خوانند:«وَمَا کَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَن یَکُونَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ» (احزاب ۳۶) یعنی و هیچ مرد و زن مؤمنى را نرسد که، چون خدا و فرستاده‌اش به کارى فرمان دهند، براى آنان در کارشان اختیارى باشد. بعضی از کشور‌ها هم انتخابات دارند، اما همیشه یک نفر انتخاب می‌شود. آن‌ها قانون اساسی را تغییر داده و خود را رئیس مادام العمر کرده‌اند. این اهانت به یک ملت است.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: در حالی که در کشور ما به اندازه عمر انقلاب، انتخابات برگزار شده و سرنوشت کشور، توسط خود ملت، تعیین می‌شود.

عاملی تصریح کرد: کفران نعمت بزرگی است اگر کسی از این نعمت استفاده نکند. انتخاب اصلح، حق مردم است و لذا اضاعه این حق، اضاعه حق الناس بلکه اضاعه حق الله است، چون رسول خدا(ص) فرمود:«ایما رجل استعمل رجلاً علی عشرة انفس علم انّ فی العشرة افضل ممن استعمل فقد غشّ اللّه و رسوله و غش جماعة المسلمین» (کنز العمال، ج ۶، ص‏۱۹، ح‏۱۴۶۵۳) یعنی هر کس مردى را بر ده تن ریاست دهد و بداند که میان آن‌ها کسى هست که از او برتر است پس به خدا و رسول خدا و جماعت مسلمین خیانت کرده است؛ و باز فرموده: «إذا وسد الأمر إلى غیر أهله فانتظر الساعة» یعنی در هر جامعه‌ای که کار دست نا اهل افتاد، قیامت آن جامعه برپا می‌شود؛ و امام صادق (ع) فرمود: «مَا أُبَالِی إِلَى مَنِ اِئْتَمَنْتُ خَائِناً أَوْ مُضَیِّعاً.» (تحف العقول، ج ۲، ص ۳۶۷) یعنی برای من فرق نمی‌کند که به خائن اعتماد کنم یا به ناشی!

وی اظهار کرد: باز امام صادق(ع) در تعبیری جالب فرمودند: «عَلَیْکُمْ بِتَقْوَى اَللَّهِ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ وَ اُنْظُرُوا لِأَنْفُسِکُمْ فَوَ اَللَّهِ إِنَّ اَلرَّجُلَ لَیَکُونُ لَهُ اَلْغَنَمُ فِیهَا اَلرَّاعِی فَإِذَا وَجَدَ رَجُلاً هُوَ أَعْلَمُ بِغَنَمِهِ مِنَ اَلَّذِی هُوَ فِیهَا یُخْرِجُهُ وَ یَجِیءُ بِذَلِکَ اَلرَّجُلِ اَلَّذِی هُوَ أَعْلَمُ بِغَنَمِهِ مِنَ اَلَّذِی کَانَ فِیهَا» (الکافی، جلد۸، صفحه۲۶۴) یعنی بر شما باد تقواى خدایى که یکى است و شریکی ندارد، و خویش را بپایید که بخدا سوگند مردى از شما که رمۀ گوسفندى دارد و براى آن‌ها چوپانى داناتر به وضع گوسفندان از او بیاید، آن چوپان نخستین را بیرون کند و این مرد داناتر به گلۀ او را به جاى او بگمارد.

عاملی افزود: در عرض یک روز، خود ملت، سرنوشت کشور، مقدرات و مدیریت چهارساله آن را تعیین می‌کند. اگر گرانی درست شود، ریشه در انتخاب دارد و اگر ارزانی و توسعه درست شود، ریشه در انتخابات دارد. اگر کشور اقتدار و اعتلاء پیدا کند، ریشه در انتخاب دارد.

وی تصریح کرد: قرار است ۲۸ خرداد، سرنوشت اقتصاد کشور، اخلاق کشور، فرهنگ کشور، دین کشور و عزت و اقتدار کشور را در دنیای پرآشوب به مدت چهار سال به دست یک نفر بسپاریم. مروان بن حکم بن ابی العاص بن امیه، دو سال بعد از هجرت به دنیا آمد. نویسنده و دفتردار عثمان بود و در زمان معاویه، حاکم مدینه گردید و پس از مرگ معاویه بن یزید به خلافت رسید و دوران خلافت او ۹ ماه بیشتر نبود و در سال ۶۳ هجری فوت کرد.

عاملی بیان کرد: وی زمانی که در مدینه بود، شخصی را دید که کنار قبر پیامبر (ص) نشسته و صورت خود را روی قبر قرار داده است. گردن او را گرفت و گفت آیا می‌دانی چکار می‌کنی؟ وقتی دقت کرد دید صحابی بزرگ رسول خدا، ابوایوب انصاری است. ابوایوب پاسخ داد «نعم جِئْتُ رَسُولَ اللَّهِ ولم آتِ الْحَجَرَ سمعت رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم یقول لاَ تَبْکُوا علی الدِّینِ اذا وَلِیَهُ اَهْلُهُ وَلَکِنِ ابْکُوا علیه اذا وَلِیَهُ غَیْرُ اَهْلِهِ» یعنی بلی من آمده‌ام پیش رسول خدا (ص) و پیش سنگ نیامده‌ام. از رسول خدا(ص) شنیدم که می‌فرمود: برای دین گریه نکنید زمانی که افراد شایسته حاکم باشند؛ ولی زمانی گریه کنید که نا‌اهلان حکومت می‌کنند. (المستدرک علی الصحیحین ۴/۵۱۵ – مسند احمد ۵/۴۲۲ – تاریخ دمشق ۵۷/۲۴۹ – مجمع الزوائد ۵/۲۴۵) این حدیث، نظریه وهابیت را نیز محکوم می‌کند.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود گفت: از همه این مطالب معلوم شد که انتخابات، یک فرصت طلایی است؛ هرکس شرکت نکند، از حق مسلم خود و از حق بسیار بزرگ خود، چشم پوشی می‌کند و این فرصت طلایی را به طور مجانی به دیگران می‌دهد.

عاملی افزود: اگر کسی در انتخابات شرکت نکند، معنای آن این است که از دیگران می‌خواهد که برای او سرنوشت تعیین کنند.
اگر کسی در لزوم شرکت در انتخابات تردید دارد، به سخنان دشمنان و به سمت تیر‌های آن‌ها نگاه کند. دشمن بیش از ۴۰ سال است که درصدد انتقام می‌باشد.

وی تصریح کرد: یک وزیر آمریکایی می‌گوید "آرزو دارم شب بخوابم، صبح بیدار شوم ببینم روی نقشه جهان، کشوری به نام ایران وجود ندارد.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: در سال ۱۳۸۲ رامسفلد وزیر دفاع وقت آمریکا در یک سخنرانی گفت "‌ای کاش در ایران معجزه‌ای رخ دهد و رژیم ایران به طور ناگهانی و در عرض چند دقیقه سقوط کند. همچنان که در عرض چند دقیقه کشور را از دست شاه گرفت" این آرزو را یک وزیر اسرائیلی درباره غزه کرده و گفته بود "‌ای کاش شب بخوابیم صبح بلند شویم ببینیم غزه وجود ندارد و طوفان غزه را برده است ". انقلاب اسلامی این‌ها را به‌ای کاش و آرزو مثل اطفال انداخته است.

عاملی افزود: پمپئو گفت " ملت ایران را آن قدر گرسنه نگاه می‌داریم تا در برابر ما، رکوع کنند" جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ گفت " تهران را در زیر فشار سنگینی قرار داده ایم، ما آن قدر فشار بر ایران را ادامه می‌دهیم تا صدای خرد شدن استخوان هایش شنیده شود".

وی تصریح کرد: روز انتخابات می‌توان کاری کرد که به جای شکسته شدن استخوان‌های ملت ایران، هیبت، هیمنه، آرزو‌ها و شاخ شیطان بزرگ، شکسته شود. اگر فردای انتخابات آن‌ها ببینند حضور کم رنگ است، برای ما برنامه ریزی‌های خطرناکی می‌کنند. عیب بزرگی است که یک ایرانی در این موضوع به آن‌ها کمک کند.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرمودند: «جنگ تحمیلی به خاطر این اتفاق افتاد که دشمن در ما احساس ضعف کرد. اگر می‌خواهید دشمن را از تهاجم منصرف کنید، اظهار ضعف نکنید و قوت خود را آشکار کنید. اشتباه بعضی از ما در چالش اقتصادی بزرگی که کشور دچار آن است این بود که در زمینه اقتصادی احساس ضعف شد.»

عاملی بیان کرد: در دنیای معاصر، هر کشور اقتدار نداشته باشد، به آن کشور حمله می‌کنند. منطق دنیای معاصر، منطق «الحق لمن غلب» است و هیچ اقتداری بالاتر از حضور مردم در صحنه نیست. در هر دوره که ملت صحنه را ترک کرده، دشمن حمله کرده است.
نخست وزیر یک کشور بزرگ صنعتی می‌گوید " همه به انتخابات ایران چشم دوخته اند" این خیلی معنی دارد؛ یعنی برنامه ریزی ما برای ایران از فردای انتخابات شروع می‌شود.

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها افزود: هدف دشمن از تحریم و از جنگ روانی، سه مطلب است: خسته کردن مردم تا صحنه را خالی کنند، سست کردن اراده مسؤولین و ایجاد شکاف بین مردم و نظام تا نظام پشتوانه اصلی خود را از دست بدهد.

امام جمعه اردبیل افزود: تمام فشارها، این سه مقصد را دنبال می‌کند و آن‌ها به طور مدام در حال رصد این سه امر هستند. به محض اینکه به این‌ها دست پیدا کنند، قطعا به ما مهلت نمی‌دهند. به تعهد خود در برابر برجام هم که عمل نکردند، دقیقا در این راستا بود.
این سیاست دائمی آن‌ها در برابر حکومت‌های برخاسته از رأی مردم است که با آن‌ها همسو نیستند.

وی تصریح کرد: ران پل، قانون گذار آمریکایی می‌گوید " نظریه ما آمریکایی‌ها این است که باید با ایجاد درد سر یا از طریق تحریم، آن قدر مردم کشور‌ها را آزار دهیم تا آن‌ها به این نتیجه برسند که باید حکومتشان را سرنگون کنند. " کسی که در انتخابات شرکت نمی‌کند به راحتی و به صورت مجانی این پروژه خطرناک آن‌ها را تقویت می‌کند.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کشور ما دو نوع دشمن خطرناک دارد، یکی دشمن خارجی است. قدرت‌های بزرگ به صف شده اند و در حال جنگ با ما هستند؛ از جنگ نظامی عاجزند به جنگ تحریمی و روانی روی آورده‌اند.

وی اظهار کرد: ۸ هزار کانال ماهواره‌ای در ایران قابل دریافت است. قبلا ۳ هزار کانال بود. از میان این کانال ها، بیش از ۱۷۰ کانال به زبان فارسی صحبت می‌کنند. این‌ها تماما بذر نفرت را با دروغ، شایعه، آمار سازی، افتراء، جعل حقائق، سیاه نمایی و مثل باران بر سر ملت ما می‌ریزند و هنر بزرگ ملت ما این است که در برابر این جنگ روانی نابرابر، شکست نخورده و آن‌ها را ناکام گذاشته است. صبح تا شب حرف این کانال‌ها این است که در انتخابات، شرکت نکنید.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: حضرت امام فرمودند: اگر آن‌ها مار را تایید کنند باید در کار خود تردید کنیم. سرمایه گذاری سنگینی شده تا مردم را مأیوس کنند و رأی مردم را در سرنوشت خود مؤثر ندانند. دشمن دوم، داخلی است؛ و آن، ناکارآمدی و سوء مدیریت است.

وی افزود: ما باید با هر دو دشمن بجنگیم و میدان را ترک نکنیم. ترک میدان جنگ که در اصطلاح شرعی و فقهی به آن «الفرار من الزحف» می‌گویند، گناه کبیره است. راه جنگ با دشمن داخلی یعنی ناکارآمدی، انتخاب رئیس جمهور اصلح، کاردان و کاربلد است. قهر از صندوق، رها کردن دشمن برای قتل، غارت، فساد و تباهی است. در این عرصه، اولین اشتباه، آخرین اشتباه است و ممکن است در اثر ترک صحنه، فاجعه یا فاجعه‌هایی رخ دهد که دیگر هیچ وقت قابل جبران نباشد.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: کسانی که قصد دارند در انتخابات شرکت نکنند برای آن‌ها یک آیه می‌خوانم. حجت با این آیه تمام است. خداوند در ماجرای جنگ تبوک که بسیار دشواری داشت می‌فرماید: «هیچ گامی در جایی که کافران را به خشم آورد بر نمی‌دارید مگر اینکه پاداش عمل صالح به شما نوشته می‌شود». این آیه دلیل است بر ثواب هر آنچه که موجب خشم و هراس کفار می‌گردد.

وی افزود: آیه می‌فرماید: «.. ذَلکَ بِأَنَّهُمْ لَا یُصِیبُهُمْ ظَمَأٌ وَلَا نَصَبٌ وَلَا مَخْمَصَةٌ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَلَا یَطَئُونَ مَوْطِئًا یَغِیظُ الْکُفَّارَ وَلَا یَنَالُونَ مِنْ عَدُوٍّ نَّیْلًا إِلَّا کُتِبَ لَهُم بِهِ عَمَلٌ صَالِحٌ إِنَّ اللَّهَ لَا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ» (توبه ۱۲۰) یعنی هیچ تشنگى و رنج و گرسنگیى در راه خدا به آنان نمى‌رسد؛ و در هیچ مکانى که کافران را به خشم مى‌آورد قدم نمى‌گذارند و از دشمنى غنیمتى به دست نمى‌آورند مگر اینکه به سبب آن، عمل صالحى براى آنان [در کارنامه‌شان]نوشته مى‌شود، زیرا خدا پاداش نیکوکاران را ضایع نمى‌کند.

امام جمعه اردبیل گفت: در زمان ما رأی دادن از مصادیق بارز این آیه است. یک رأی بیشتر، اقتدار بیشتر برای کشور ماست همان امری که دشمنان ما تحمل ذرّه آن را ندارند و آن‌ها را به غیظ و هراس می‌آورد. معنی «إِنَّ اللَّهَ لَا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ» در آخر آیه این است که آن کسی که در خانه نشسته با کسی که پای صندوق رأی آمده برابر نیست.

 عاملی در خاتمه خطبه‌ها گفت: از نوبخت که دیروز در استان ما حضور داشتند تشکر می‌کنم. ۴۰۰ میلیارد تومان به راه آهن و ۵۰۰ میلیارد تومان به تکمیل پایاب سد خداآفرین و ۲۵۰ میلیارد تومان به چهار بانده کردن راه‌های مواصلاتی، اختصاص داد و بار‌ها در طول سال‌های گذشته، استان را مورد عنایت خاص قرار داده است.

وی اظهار کرد: به مدیریت دانشگاه محقق اردبیلی و اساتید این دانشگاه تبریک می‌گوییم که در این اواخر بار‌ها باعث ارتقاء رتبه دانشگاه در سطح ایران و جهان شدند و اخیرا هم برای اولین بار، این دانشگاه به جمع دانشگاه‌های برتر آسیایی صعود کرد و در بین همه دانشگاه‌های کشور اعم از دانشگاه‌های وزارت علوم و دانشگاه‌های وزارت بهداشت، به رتبه شایسته دست یافت.

مدیریت کل
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars

آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل اظهار داشت: انتخابات، بزرگترین تکریم و نعمت برای یک ملت است، ملت از آن طریق، بر حساس‌ترین مناصب حکومتی، تولیت دارد و به راحتی دولت‌ها و افراد را جابجا کرده و اداره خود را در مدیریت کشور، تنفیذ می‌کند؛ شکر این نعمت، استفاده از این نعمت و شرکت در انتخابات است.

عاملی بیان کرد: این را مقایسه کنید با بعضی از کشور‌ها که نه تنها انتخابات بلکه حتی قانون اساسی هم ندارند؛ به طوری که در عربستان، وهابی‌ها، قانون اساسی را شرک می‌دانند و خاندان حاکم را خاندان برگزیده خداوند می‌دانند و می‌گویند در برابر انتخاب خداوند، ملت حق انتخاب ندارد و این آیه را می‌خوانند:«وَمَا کَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَن یَکُونَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ» (احزاب ۳۶) یعنی و هیچ مرد و زن مؤمنى را نرسد که، چون خدا و فرستاده‌اش به کارى فرمان دهند، براى آنان در کارشان اختیارى باشد. بعضی از کشور‌ها هم انتخابات دارند، اما همیشه یک نفر انتخاب می‌شود. آن‌ها قانون اساسی را تغییر داده و خود را رئیس مادام العمر کرده‌اند. این اهانت به یک ملت است.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: در حالی که در کشور ما به اندازه عمر انقلاب، انتخابات برگزار شده و سرنوشت کشور، توسط خود ملت، تعیین می‌شود.

عاملی تصریح کرد: کفران نعمت بزرگی است اگر کسی از این نعمت استفاده نکند. انتخاب اصلح، حق مردم است و لذا اضاعه این حق، اضاعه حق الناس بلکه اضاعه حق الله است، چون رسول خدا(ص) فرمود:«ایما رجل استعمل رجلاً علی عشرة انفس علم انّ فی العشرة افضل ممن استعمل فقد غشّ اللّه و رسوله و غش جماعة المسلمین» (کنز العمال، ج ۶، ص‏۱۹، ح‏۱۴۶۵۳) یعنی هر کس مردى را بر ده تن ریاست دهد و بداند که میان آن‌ها کسى هست که از او برتر است پس به خدا و رسول خدا و جماعت مسلمین خیانت کرده است؛ و باز فرموده: «إذا وسد الأمر إلى غیر أهله فانتظر الساعة» یعنی در هر جامعه‌ای که کار دست نا اهل افتاد، قیامت آن جامعه برپا می‌شود؛ و امام صادق (ع) فرمود: «مَا أُبَالِی إِلَى مَنِ اِئْتَمَنْتُ خَائِناً أَوْ مُضَیِّعاً.» (تحف العقول، ج ۲، ص ۳۶۷) یعنی برای من فرق نمی‌کند که به خائن اعتماد کنم یا به ناشی!

وی اظهار کرد: باز امام صادق(ع) در تعبیری جالب فرمودند: «عَلَیْکُمْ بِتَقْوَى اَللَّهِ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ وَ اُنْظُرُوا لِأَنْفُسِکُمْ فَوَ اَللَّهِ إِنَّ اَلرَّجُلَ لَیَکُونُ لَهُ اَلْغَنَمُ فِیهَا اَلرَّاعِی فَإِذَا وَجَدَ رَجُلاً هُوَ أَعْلَمُ بِغَنَمِهِ مِنَ اَلَّذِی هُوَ فِیهَا یُخْرِجُهُ وَ یَجِیءُ بِذَلِکَ اَلرَّجُلِ اَلَّذِی هُوَ أَعْلَمُ بِغَنَمِهِ مِنَ اَلَّذِی کَانَ فِیهَا» (الکافی، جلد۸، صفحه۲۶۴) یعنی بر شما باد تقواى خدایى که یکى است و شریکی ندارد، و خویش را بپایید که بخدا سوگند مردى از شما که رمۀ گوسفندى دارد و براى آن‌ها چوپانى داناتر به وضع گوسفندان از او بیاید، آن چوپان نخستین را بیرون کند و این مرد داناتر به گلۀ او را به جاى او بگمارد.

عاملی افزود: در عرض یک روز، خود ملت، سرنوشت کشور، مقدرات و مدیریت چهارساله آن را تعیین می‌کند. اگر گرانی درست شود، ریشه در انتخاب دارد و اگر ارزانی و توسعه درست شود، ریشه در انتخابات دارد. اگر کشور اقتدار و اعتلاء پیدا کند، ریشه در انتخاب دارد.

وی تصریح کرد: قرار است ۲۸ خرداد، سرنوشت اقتصاد کشور، اخلاق کشور، فرهنگ کشور، دین کشور و عزت و اقتدار کشور را در دنیای پرآشوب به مدت چهار سال به دست یک نفر بسپاریم. مروان بن حکم بن ابی العاص بن امیه، دو سال بعد از هجرت به دنیا آمد. نویسنده و دفتردار عثمان بود و در زمان معاویه، حاکم مدینه گردید و پس از مرگ معاویه بن یزید به خلافت رسید و دوران خلافت او ۹ ماه بیشتر نبود و در سال ۶۳ هجری فوت کرد.

عاملی بیان کرد: وی زمانی که در مدینه بود، شخصی را دید که کنار قبر پیامبر (ص) نشسته و صورت خود را روی قبر قرار داده است. گردن او را گرفت و گفت آیا می‌دانی چکار می‌کنی؟ وقتی دقت کرد دید صحابی بزرگ رسول خدا، ابوایوب انصاری است. ابوایوب پاسخ داد «نعم جِئْتُ رَسُولَ اللَّهِ ولم آتِ الْحَجَرَ سمعت رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم یقول لاَ تَبْکُوا علی الدِّینِ اذا وَلِیَهُ اَهْلُهُ وَلَکِنِ ابْکُوا علیه اذا وَلِیَهُ غَیْرُ اَهْلِهِ» یعنی بلی من آمده‌ام پیش رسول خدا (ص) و پیش سنگ نیامده‌ام. از رسول خدا(ص) شنیدم که می‌فرمود: برای دین گریه نکنید زمانی که افراد شایسته حاکم باشند؛ ولی زمانی گریه کنید که نا‌اهلان حکومت می‌کنند. (المستدرک علی الصحیحین ۴/۵۱۵ – مسند احمد ۵/۴۲۲ – تاریخ دمشق ۵۷/۲۴۹ – مجمع الزوائد ۵/۲۴۵) این حدیث، نظریه وهابیت را نیز محکوم می‌کند.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود گفت: از همه این مطالب معلوم شد که انتخابات، یک فرصت طلایی است؛ هرکس شرکت نکند، از حق مسلم خود و از حق بسیار بزرگ خود، چشم پوشی می‌کند و این فرصت طلایی را به طور مجانی به دیگران می‌دهد.

عاملی افزود: اگر کسی در انتخابات شرکت نکند، معنای آن این است که از دیگران می‌خواهد که برای او سرنوشت تعیین کنند.
اگر کسی در لزوم شرکت در انتخابات تردید دارد، به سخنان دشمنان و به سمت تیر‌های آن‌ها نگاه کند. دشمن بیش از ۴۰ سال است که درصدد انتقام می‌باشد.

وی تصریح کرد: یک وزیر آمریکایی می‌گوید "آرزو دارم شب بخوابم، صبح بیدار شوم ببینم روی نقشه جهان، کشوری به نام ایران وجود ندارد.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: در سال ۱۳۸۲ رامسفلد وزیر دفاع وقت آمریکا در یک سخنرانی گفت "‌ای کاش در ایران معجزه‌ای رخ دهد و رژیم ایران به طور ناگهانی و در عرض چند دقیقه سقوط کند. همچنان که در عرض چند دقیقه کشور را از دست شاه گرفت" این آرزو را یک وزیر اسرائیلی درباره غزه کرده و گفته بود "‌ای کاش شب بخوابیم صبح بلند شویم ببینیم غزه وجود ندارد و طوفان غزه را برده است ". انقلاب اسلامی این‌ها را به‌ای کاش و آرزو مثل اطفال انداخته است.

عاملی افزود: پمپئو گفت " ملت ایران را آن قدر گرسنه نگاه می‌داریم تا در برابر ما، رکوع کنند" جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ گفت " تهران را در زیر فشار سنگینی قرار داده ایم، ما آن قدر فشار بر ایران را ادامه می‌دهیم تا صدای خرد شدن استخوان هایش شنیده شود".

وی تصریح کرد: روز انتخابات می‌توان کاری کرد که به جای شکسته شدن استخوان‌های ملت ایران، هیبت، هیمنه، آرزو‌ها و شاخ شیطان بزرگ، شکسته شود. اگر فردای انتخابات آن‌ها ببینند حضور کم رنگ است، برای ما برنامه ریزی‌های خطرناکی می‌کنند. عیب بزرگی است که یک ایرانی در این موضوع به آن‌ها کمک کند.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرمودند: «جنگ تحمیلی به خاطر این اتفاق افتاد که دشمن در ما احساس ضعف کرد. اگر می‌خواهید دشمن را از تهاجم منصرف کنید، اظهار ضعف نکنید و قوت خود را آشکار کنید. اشتباه بعضی از ما در چالش اقتصادی بزرگی که کشور دچار آن است این بود که در زمینه اقتصادی احساس ضعف شد.»

عاملی بیان کرد: در دنیای معاصر، هر کشور اقتدار نداشته باشد، به آن کشور حمله می‌کنند. منطق دنیای معاصر، منطق «الحق لمن غلب» است و هیچ اقتداری بالاتر از حضور مردم در صحنه نیست. در هر دوره که ملت صحنه را ترک کرده، دشمن حمله کرده است.
نخست وزیر یک کشور بزرگ صنعتی می‌گوید " همه به انتخابات ایران چشم دوخته اند" این خیلی معنی دارد؛ یعنی برنامه ریزی ما برای ایران از فردای انتخابات شروع می‌شود.

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها افزود: هدف دشمن از تحریم و از جنگ روانی، سه مطلب است: خسته کردن مردم تا صحنه را خالی کنند، سست کردن اراده مسؤولین و ایجاد شکاف بین مردم و نظام تا نظام پشتوانه اصلی خود را از دست بدهد.

امام جمعه اردبیل افزود: تمام فشارها، این سه مقصد را دنبال می‌کند و آن‌ها به طور مدام در حال رصد این سه امر هستند. به محض اینکه به این‌ها دست پیدا کنند، قطعا به ما مهلت نمی‌دهند. به تعهد خود در برابر برجام هم که عمل نکردند، دقیقا در این راستا بود.
این سیاست دائمی آن‌ها در برابر حکومت‌های برخاسته از رأی مردم است که با آن‌ها همسو نیستند.

وی تصریح کرد: ران پل، قانون گذار آمریکایی می‌گوید " نظریه ما آمریکایی‌ها این است که باید با ایجاد درد سر یا از طریق تحریم، آن قدر مردم کشور‌ها را آزار دهیم تا آن‌ها به این نتیجه برسند که باید حکومتشان را سرنگون کنند. " کسی که در انتخابات شرکت نمی‌کند به راحتی و به صورت مجانی این پروژه خطرناک آن‌ها را تقویت می‌کند.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کشور ما دو نوع دشمن خطرناک دارد، یکی دشمن خارجی است. قدرت‌های بزرگ به صف شده اند و در حال جنگ با ما هستند؛ از جنگ نظامی عاجزند به جنگ تحریمی و روانی روی آورده‌اند.

وی اظهار کرد: ۸ هزار کانال ماهواره‌ای در ایران قابل دریافت است. قبلا ۳ هزار کانال بود. از میان این کانال ها، بیش از ۱۷۰ کانال به زبان فارسی صحبت می‌کنند. این‌ها تماما بذر نفرت را با دروغ، شایعه، آمار سازی، افتراء، جعل حقائق، سیاه نمایی و مثل باران بر سر ملت ما می‌ریزند و هنر بزرگ ملت ما این است که در برابر این جنگ روانی نابرابر، شکست نخورده و آن‌ها را ناکام گذاشته است. صبح تا شب حرف این کانال‌ها این است که در انتخابات، شرکت نکنید.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: حضرت امام فرمودند: اگر آن‌ها مار را تایید کنند باید در کار خود تردید کنیم. سرمایه گذاری سنگینی شده تا مردم را مأیوس کنند و رأی مردم را در سرنوشت خود مؤثر ندانند. دشمن دوم، داخلی است؛ و آن، ناکارآمدی و سوء مدیریت است.

وی افزود: ما باید با هر دو دشمن بجنگیم و میدان را ترک نکنیم. ترک میدان جنگ که در اصطلاح شرعی و فقهی به آن «الفرار من الزحف» می‌گویند، گناه کبیره است. راه جنگ با دشمن داخلی یعنی ناکارآمدی، انتخاب رئیس جمهور اصلح، کاردان و کاربلد است. قهر از صندوق، رها کردن دشمن برای قتل، غارت، فساد و تباهی است. در این عرصه، اولین اشتباه، آخرین اشتباه است و ممکن است در اثر ترک صحنه، فاجعه یا فاجعه‌هایی رخ دهد که دیگر هیچ وقت قابل جبران نباشد.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: کسانی که قصد دارند در انتخابات شرکت نکنند برای آن‌ها یک آیه می‌خوانم. حجت با این آیه تمام است. خداوند در ماجرای جنگ تبوک که بسیار دشواری داشت می‌فرماید: «هیچ گامی در جایی که کافران را به خشم آورد بر نمی‌دارید مگر اینکه پاداش عمل صالح به شما نوشته می‌شود». این آیه دلیل است بر ثواب هر آنچه که موجب خشم و هراس کفار می‌گردد.

وی افزود: آیه می‌فرماید: «.. ذَلکَ بِأَنَّهُمْ لَا یُصِیبُهُمْ ظَمَأٌ وَلَا نَصَبٌ وَلَا مَخْمَصَةٌ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَلَا یَطَئُونَ مَوْطِئًا یَغِیظُ الْکُفَّارَ وَلَا یَنَالُونَ مِنْ عَدُوٍّ نَّیْلًا إِلَّا کُتِبَ لَهُم بِهِ عَمَلٌ صَالِحٌ إِنَّ اللَّهَ لَا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ» (توبه ۱۲۰) یعنی هیچ تشنگى و رنج و گرسنگیى در راه خدا به آنان نمى‌رسد؛ و در هیچ مکانى که کافران را به خشم مى‌آورد قدم نمى‌گذارند و از دشمنى غنیمتى به دست نمى‌آورند مگر اینکه به سبب آن، عمل صالحى براى آنان [در کارنامه‌شان]نوشته مى‌شود، زیرا خدا پاداش نیکوکاران را ضایع نمى‌کند.

امام جمعه اردبیل گفت: در زمان ما رأی دادن از مصادیق بارز این آیه است. یک رأی بیشتر، اقتدار بیشتر برای کشور ماست همان امری که دشمنان ما تحمل ذرّه آن را ندارند و آن‌ها را به غیظ و هراس می‌آورد. معنی «إِنَّ اللَّهَ لَا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ» در آخر آیه این است که آن کسی که در خانه نشسته با کسی که پای صندوق رأی آمده برابر نیست.

 عاملی در خاتمه خطبه‌ها گفت: از نوبخت که دیروز در استان ما حضور داشتند تشکر می‌کنم. ۴۰۰ میلیارد تومان به راه آهن و ۵۰۰ میلیارد تومان به تکمیل پایاب سد خداآفرین و ۲۵۰ میلیارد تومان به چهار بانده کردن راه‌های مواصلاتی، اختصاص داد و بار‌ها در طول سال‌های گذشته، استان را مورد عنایت خاص قرار داده است.

وی اظهار کرد: به مدیریت دانشگاه محقق اردبیلی و اساتید این دانشگاه تبریک می‌گوییم که در این اواخر بار‌ها باعث ارتقاء رتبه دانشگاه در سطح ایران و جهان شدند و اخیرا هم برای اولین بار، این دانشگاه به جمع دانشگاه‌های برتر آسیایی صعود کرد و در بین همه دانشگاه‌های کشور اعم از دانشگاه‌های وزارت علوم و دانشگاه‌های وزارت بهداشت، به رتبه شایسته دست یافت.

Starts: 06-11-2021
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی و پژوهشی دارالارشاد مرکز حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله سید حسن عاملی

SiteMap